محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

انار معجزه طبیعت

دسته‌بندی: مطالب آموزشی
تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
بازدید: 264
انار منبع غنی ازانواع آنتی اکسیدانهای قوی می باشد . تمام بخشهای انار دارای مواد آنتی اکسیدانی هستند. نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهند که مصرف میوه ها و سبزی هایی
همانطور که طبیب بزرگ , ابوعلی سینا در کتاب القانون خود نوشته است انار از میوه هایی است که تمام قسمت های ان خواص دارویی دارد.ابو علی سینا ذکر کرده است که گل انار خونریزی را بند آورده و لثه ها را تقویت می کند، پودر انار زخم های کهنه و مزمن را معالجه می کند و پوست درخت اناررا برای معالجه التهاب کبد، سرفه و زخم به کار می برده است. امروزه تحقیقات زیادی در مورد خواص انار و ترکیبات موجود در آن انجام شده است که موید اثرات مفید انار در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها می باشد. و بعلت وجود ترکیبات دارویی حتی از پوست آن در صنایع داروسازی استفاده می شود.85% عصاره انار را آب و 10 % ان را قندهای ساده تشکیل می دهد همچنین , 1.5 % پکتین دارد که یکی از انواع فیبرها است ودر حفظ سلامت روده ها نقش دارد

انار منبع خوبی از ویتامین های B1 , B2 , ویتامین K و C می باشد . دانه های انار منبع خوبی از فیبر می باشند و حاوی چند نوع فیتواستروژن هستند.

انار منبع غنی ازانواع آنتی اکسیدانهای قوی می باشد . تمام بخشهای انار دارای مواد آنتی اکسیدانی هستند. نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهند که مصرف میوه ها و سبزی هایی که حاوی ترکیبات پلی فنولیک هستند، به میزان قابل توجهی از میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، سکته های مغزی و سرطان های مختلف می کاهند. مواد آنتی اکسیدانی از طریق تخریب رادیکال های آزاد حاصل از متابولیسم در بدن, تاثیرات مفید خود را اعمال می کنند. در سال های اخیر مطالعات فراوانی در زمینه تاثیرات بالقوه آنتی اکسیدان های پلی فنولیک در مجامع علمی مختلف انجام شده است که نتایج این مطالعات مزایای فراوان مصرف میوه هایی که دارای رنگدانه قرمز هستند را نشان می دهد . انار، انگور قرمز و توت های مختلف قرمز رنگ , از جمله این میوه ها بشمار می روند. انار در این میان به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از این ترکیبات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. خاصیت آنتی اکسیدانی انار و همچنین خواص ضدتوموری پوست آن از جمله فواید این میوه بشمار می روند که توجه محققان در سراسر دنیا را به خود جلب کرده اند. ظرفیت آنتی اکسیدانی این میوه بیشتر به دلیل وجود تانن های قابل هیدرولیز شدن مانند “پانی کالاجین” در ترکیب آن است. این ماده که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد، بیشتر در پوست و قسمت های سفید داخل آن یافت می شود.. ترکیبات پلی فنولیک انار ، 15 تا 30 برابر در از بین بردن و خنثی کردن رادیکال های آزاد موفق تر عمل می کند و از این رو خاصیت آنتی اکسیدانی انار در مقایسه با انگور قرمز و چای سبز تا سه برابر بیشتر گزارش شده است.

 

انار در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی موثر است

تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است و نتایج نشان داده است که انار با مکانیسم های مختلف در پیشگیری از اترواسکروزیز یا تصلب شرائین مفید است.

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها از اکسیداسیون کلسترول بد یا LDL در جدار عروق جلوگیری می کند. تجمع غیر طبیعی پلاکت ها ( سلولهای خونی که در انعقاد خون نقش دارند) نیز یکی دیگر از فاکتورهای ایجاد کننده اترواسکروزیز می باشد که انار از تجمع انها جلوگیری کرده و بدین ترتیب خطر تشکیل لخته خون و سکته و تصلب شرائین را کاهش می دهد.

همچنین برخی میوه جات مانند انار حاوی فرم طبیعی داروی اسپرین ,به نام سالیسیلات هستند که در کاهش حملات قلبی مفیدند.

وجود ترکیبات ضد التهابی در میو ها به ویژه انار سبب می شود که با عوامل التهاب ز ا در بدن که منشاء بسیاری از بیماریها می شوند مقابله شود. به طور مثال خاصیت ضد التهای انار از ایجاد اسیب به سلولها در نتیجه رادیکالهای ازاد جلوگیری می کند.

محققان حدس می زنند که این همه اثرات مفید تنها وابسته به وجود یک ترکیب خاص در انار نیست بلکه ترکیبی از مواد این خواص را ایجاد کره است.

 

انار نه تنها پیشگیری کننده حتی درمان کننده!!!

نه تنها انار در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی موثر است بلکه می توان گفت در درمان بیماریهای قلبی نیز نقش دارد.

در مطالعه ای که در سال 2004 میلادی انجام شد نتایج نشان داد که مصرف روزانه انار در افراد با درجاتی از تنگی و گرفتگی شریان کاروتید در طول مدت زمان 3 سال باعث کاهش در ضخامت چربی درجدار رگ کاروتید در گردن شد. ضخامت چربی در برخی مناطق عروق در گردن با میزان گرفتگی عروق کرونر قلبی مرتبط هستند. مصرف مرتب انار با 30 % کاهش در ضخامت چربی در این مطالعه همراه بود.

انار به علت خواص ضد التهابی , در کاهش فشار خون مفید است. و در مطالعه حاضر مصرف انار به 20 % کاهش در فشار خون منجر شد. محققان با مشاهده چنین نتایجی بسیار امیدوار شده اند که بتوان از خواص درمانی طبیعی در درمان بسیاری از بیماریها استفاده کرد

نتایج دلگرم کننده ای از اثرات انار در درمان سرطان ها

به علت وجود مقادیر بالای انتی اکسیدانهای مختلف در انار محققان علاقمند شدند تا دریابند انار بر روی روند پیشرفت سرطان و پیشگیری از سرطانها چه تاثیری خواهد داشت در مطالعه ای که در ژورنال تحقیقات بالینی سرطان به چاپ رسید محققان به نتایج مفیدی دست یافتند.

در این مطالعه که بر روی مردان مبتلا به سرطان پروستات انجام گرفت روزانه 1 لیوان اب انار به مردان مبتلا به سرطان پروستات داده شد. نتیجه آنکه روند پیشرفت سرطان کند شد و مدت زمان لازم برای دو برابر شدن شاخص انتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به 3 برابر زمان معمول و استاندارد افزایش پیدا کرد. جالب این که این افراد در این مطالعه از هیچ روش درمانی دیگری استفاده نمی کردند و تنها اب انار روی انها مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج این بررسی چنان دلگرم کننده است که محققین را بر آن داشته تا با تحقیقات بیشتر به نتایج قطعی دست یابند. دکتر الن پن توک اورولوژیست و رئیس تیم تحقیقاتی اظهار امیدواری کرد که شاید در اینده میزان نیاز به دیگر داروها و شیمی درمانی که با خود عوارض جانبی جدی به همراه می اورد کاهش یابد او در ادامه عنوان کرد که احتمالا وجود ترکیبات انتی اکسیدانی که در عصاره انار موجود است بدن را در مقابل رادیکالهای ازاد محافظت کند و از اسیب سلولها جلوگیری کند. در گام بعد دکتر پن توک و همکارانش قصد دارند با مطالعات سلولی مکانیسمی را که در ان ترکیبات موجود در انار روی سلولهای سرطانی تاثیر می گذارند را کشف کنند. و شاید روزی در طی همین مطالعات راهی برای درمان سرطان پیدا شود. وجود الاجیک اسید در انار از راه های مختلف با سرطانی شدن سلولها مقابله می کند از جمله با اتصال به DNA از ایجاد تغییرات سرطانی در ان جلوگیری می کنند.و یا باعث افزایش تولید انزیم های تجزیه کننده ترکیبات سمی ایجاد شده در بدن می شود. مواردی وجود دارد که اثبات می کنند الاجیک اسید می تواند با تومورهای سرطانی مقابله کند

مصرف انار در بیماران دیابتی نه تنها بلا مانع است بلکه مفید نیز هست .

در افراد مبتلا به دیابت احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی و تصلب شرائین بسیار بالا می باشد. قند خون در مقادیر بالاتر از محدوده نرمال عامل بسیاری از مشکلات جدی می باشد.

بیشتر افراد مبتلا به دیابت یا با بی توجهی به دستورات دارویی و غذایی خود نسبت به عوارض دیابت بی توجهند و یا به علت ترس از عوارض دیابت و عدم اگاهی های کافی , خود را از مصرف اکثر مواد غذایی محروم می کنند. غافل از این که بسیاری از این مواد غذایی برای انها لازم و مفید است.

تحقیقاتی در زمینه مصرف انار بر روی وضعیت دیابت افراد مبتلا انجام شد. نتایج این تحقیقات نشان داد که انار با وجود 10 % محتوای قند نه تنها باعث افزایش قند خون در بیماران دیابتی نمی شود . بلکه در بهبود وضعیت قلبی عروقی انها , پیشگیری از وارد شدن صدمات ناشی از بالا بودن قند خون به قلب و عروق و اکسیداسون چربی ها در جدار عروق مفید است. و این مسئله انار را از بین دیگر میوه ها با اهمیت تر کرده است. افراد دیابتی میتوانند روزانه یک سروینگ از سهم میوه مصرفی خود را به انار اختصاص دهند . 2/1 انار متوسط معادل یک سروینگ میوه می باشد و بهتر است که به صورت میوه انار و همراه با دانه های آن مصرف شود تا اب میوه .

برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری