محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

با تغذیه مناسب بیماری ام اس را مدیریت کنید

دسته‌بندی: مطالب آموزشی
تاریخ: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰
بازدید: 221
ام اس یک بیماری غیر قابل پیش بینی است که بر روی هر فرد تأثیرات متفاوتی می گذارد. بیشتر مواقع کیفیت زندگی فرد می تواند بهتر شود، در صورتیکه بر جنبههای قابل تغییر سلامتی فرد توجه بیشتری شود. 
برای برخورداری از یک زندگی سالمتر به خودتان کمک کنید:
ام اس یک بیماری غیر قابل پیش بینی است که بر روی هر فرد تأثیرات متفاوتی می گذارد. بیشتر مواقع کیفیت زندگی فرد می تواند بهتر شود، در صورتیکه بر جنبههای قابل تغییر سلامتی فرد توجه بیشتری شود. سلامتی شما، به میزان قابل توجهی به آنچه که شما در هر وعده غذایی در ظرف خود می ریزید، بستگی دارد، بنابراین رژیم غذایی به عنوان یک عامل قابل تغییر می تواند تحت کنترل شما باشد.

مدیریت تغذیه ای
الف) هدف مندی برای لاغر شدن: داشتن وزن مناسب را به عنوان یک هدف همیشه مد نظر داشته باشید دلایل بسیاری وجود دارد که فرد مبتلا به ام اس دچار کاهش وزن و یا افزایش وزن گردد – همان داستان همیشگی کنترل وزن که برای هر فردی ممکن است پیش آید. مراقب کالری دریافتی خود باشید و به طور منظم ورزش کنید کالری یک مقیاس اندازه گیری انرژی ذخیره شده در کربوهیدراتها، چربیها و پروتئینهای موجود در مواد غذایی است. مقداری ازانرژی دریافتی که مورد استفاده بدن قرار نمی گیرد، بصورت چربی ذخیره می شودو با گذشت زمان باعث افزایش وزن می شود.
فعالیت فیزیکی و تغذیه مناسب به عنوان 2 شریک بسیار عالی در کنترل وزن باید باهم همکاری داشته باشند فعالیت فیزیکی به تنهایی برای سوزاندن کالری موثر نیست. به نکات زیر توجه داشته باشید:
– از حداکثر قدرت عضلانی خود بهره بگیرید، یا اینکه آنها را قوی کنید، البته این بستگی به نوع برنامØ© ورزشی شما دارد.
– تحمل و توان خود را افزایش دهید.
– میزان حرکت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهید.
– قلب خود را قوی کنید.
– احساس خستگی را کاهش دهید.
– علائم افسردگی را به حداقل برسانید.
– عملکرد رودهها و مثانه خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید.
– از تودØ© استخوانی که متحمل وزن شما می باشد محافظت کنید.
– میزان تحریک پذیری و آسیب پوست خود را به حداقل برسانید.
مواد غذایی پرچرب ومقادیر کنترل نشدØ© غذاها منجر به افزایش وزن می شوند. مواد غذایی پرچرب مقدار کالری بیشتری دارند. بنابراین برای کنترل کالری دریافتی، به مقدار متعادل از چربیها استفاده کنید و مراقب مقدار غذایی که می خورید باشید. شاید لازم باشد برای اینکه مقدار کمتری غذا بخورید، از یک ظرف یا بشقاب کوچکتر استفاده کنید.

ب) اصول سلامتی و تغذیه سالم را بنا کنید: تغییر به سمت یک تغذیه خوب به برنامه ریزی، توجه و در بعضی موارد به نو آوری نیازمند است. سازمان کشاورزی ایالات متحده در مورد هرم غذایی راهنمائیهای مفیدی را ارائه می دهد. هربخش هرم غذایی می تواند انتخابهای متعددی را بسته به نیازتان در اختیار شما قرار دهد.
– غلات کامل مثل گندم باسبوس، برنج قهوه ای، جوی دو سر و ذرت کامل را در برنامØ© غذایی خود قرار دهید، زیرا باعث می شوند که کربوهیدرات رژیم غذایی تان محتوی فیبر باشد. یک واحد از این گروه تقریبا 70 کالری انرژی دارد، یک واحد از این گروه معادل 2/1 لیوان برنج یا ماکارونی پخته و یا 1 برش نان است.
– سعی کنید 5 واحد از گروه سبزیجات و میوهها در هر روز استفاده کنید. حداقل 3 واحد از سبزیجات و 2 واحد از میوهها مصرف کنید. 1 واحد از میوهها معادل 1 میوه متوسط، یا 2/1 لیوان میوه خردشده یا کمپوت میوه، یا 4/3 لیوان (6 اونس) آب میوه تازه است. سعی کنید اغلب از سبزیجات برگ سبز تیره و میوههای رنگی استفاده کنید.
– از پروتئینها و فرآوردههای لبنی کم چرب استفاده کنید׃ شامل انواع گوشتهای قرمز کم چرب ،مرغ، ماهی، فرآوردههای لبنی بدون چربی یا کم چربی، انواع لوبیاهای خشک، tofu و سایر منابع پروتئینی گیاهی.

ث) انتخابهای آگاهانه و معقولانه داشته باشید: راههای بسیاری وجود دارد تا با کمک آنها بتوانید هرم غذایی مخصوص به خود را بسازید. در مورد چربی، شکر و سدیم دقت داشته باشید.
– مصرف چربیها خصوصا چربیهای اشباع را متعادل کنید. تعادل در مصرف آنها نه تنها میزان کالری دریافتی بلکه خطر بیماریهای مزمن مثل بیماریهای قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.
– از روغنهای گیاهی به جای چربیهای جامد مثل کره و مارگارین سفت استفاده کنید.
– پوست مرغ را در هنگام استفاده از آن جدا کنید.
– برچسب تغذیه ای روی محصولات می تواند به شما کمک کند تا از مقدار چربی ماده غذایی آگاهی یابید و یا مواد غذایی را انتخاب کنید که سدیم و کلسترول کمتری دارند.
– گاهی اوقات از مصرف شیرینیها لذت ببرید، اما اجازه ندهید که مصرف نوشیدنیهای غیر الکلی و شیرینیها شما را از خوردن مواد غذایی که به آنها نیاز دارید، باز دارند.
– به منظور کاهش دریافت نمک یا سدیم از چاشنیها، ادویهها و سسهای کم سدیم و یا سبزیجات استفاده کنید.
– اگر از نوشیدنیهای الکلی استفاده می کنید، به یادداشته باشید که آب و سایر نوشیدنیهای بدون کافئین انتخاب اول شما می باشند.
با چالشهایی که به دلیل تغییر رژیم غذایی موجود می آیند، روبرو شوید:
تغذیه خوب مراحل الف و ب و ث را دنبال می کند. اما به یادداشته باشید که تغذیه فقط غذا نیست، بلکه سایر جنبههامثل احساسات، فرهنگ و جامعه را نیز شامل می شود. تغییر عادتهای غذایی به دلیل نوع و نحوØ© غذایی که می خوریم، بسیار مشکل است. بنابراین بهترین توصیه برای مبتلایان به MS پیروی از دستوراتی است که به همه افراد توصیه می شود. یعنی از یک رژیم کم چرب که محتوی غلات، میوهها و سبزیجات متنوع و مواد غذایی با پروتئین بالا است، پیروی کنید.

سعی کنید که فعالیت فیزیکی و دریافت کالری خود را متعادل کنید. 
تصمیم گیری برای ایجاد تغییرات اولین قدم است اما تغییرات نباید یک شبه اتفاق بیفتند. ابتدا تغییراتی را که آسان به نظر می رسند؛ انجام دهید و سپس مرحله به مرحله پیش بروید. به نکات زیر توجه داشته باشید:
– واقع بین باشید. تغییرات کوچک را با گذشت زمان انجام دهید. قدمهای کوچک بهتر از یک گام بزرگ کارایی دارد.
– شجاع باشید. مزههای جدیدی را با خوردن غذاهای جدید تجربه کنید. کتابهای آشپزی بسیاری وجود دارند که در آنها دستورالعملهای متفاوتی برای تهیه غذاهای کم چرب ارائه شده است. استفاده از آنها می تواند به شما ایده بدهد.
– انعطاف پذیر باشید. آنچه را که می خورید با میزان فعالیت فیزیکی خود در فاصلØ© زمانی مشخصی تطبیق دهید. در طول یک روز این کار را انجام ندهید.
– از آنچه که می خورید لذت ببرید. همه غذاهای مورد علاقه خود را از لیست خود خط نزنید. شما می توانید گاه گاهی به مقدار کم از آنچه که مورد علاقه شماست، بخورید.
– فعال باشید. فعالیتهایی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید و مناسب وضعیت شما در بقیØ© عمرتان می باشند.
ورزش کنید:
تمرینات آئروبیک میزان ضربان قلب و تنفس را بالا می برند و وضعیت قلبی – عروقی را بهبود می بخشند. سایر ورزشها قدرت و انعطاف پذیری شما را افزایش می دهند. مثلا، تمرین با انواع وزنهها باعث افزایش قدرت و بهبود سلامتی استخوانها می گردد. ورزشهایی مثل یوگا و نرمشهای سبک انعطاف پذیری را بهتر می کنند.
– با پزشکتان در مورد ورزشی که انجام می دهید، وزن ایده آل و نیازهای ویژه خود مشورت کنید. در صورت نیاز، در مورد برنامه ورزشی خود بایک فیزیوتراپیست مشورت کنید.
– در فعالیتهایی که می توانید به طور مستمر آنها را انجام دهید شرکت کنید، این امر، به برنامه کاهش وزن شما نیز کمک خواهد کرد.
– اگر تابحال ورزش نکرده اید، ابتدا با میزان کم و به صورت کوتاه مدت ورزش کنید و هنگامیکه بدنتان سازگار شد، میزان و مدت آن را افزایش دهید.
– گرمای زیاد و فعالیت بیش از حد، به طور موقت می توانند خستگیام اس و سایر علایم این بیماری را تشدید کنند. قبل، طی و بعد از فعالیت و یا ورزش به مقدار کافی مایعات بنوشید. ورزشهایی که در آب خنک انجام می شوند را دنبال کنید و یا اینکه در فضاهایی که سیستم تهویه هوای خنک دارند ورزش کنید. استفاده از یک زیرپوش یا دستمال گردن خنک و مرطوب باعث می شود که دمای بدنتان درحد مناسبی قرار گیرد.
– سعی کنید به صورت گروهی ورزش کنید تا انگیزØ© کافی برای ادامه فعالیت خود داشته باشید.
هدف شما از غذا خوردن تأمین نیازهای خاص تغذیه ای باشد:
تغذیه خوب برای همه افراد ضروری است اما مبتلایان به ام اس ممکن است نیازهای ویژه ای داشته باشند. علائم MS و داروهای مصرفی می توانند بر وضعیت تغذیه شما اثر بگذارند. با پزشک یا پرستارتان در مورد خشکی دهان، خستگی، و سایر علائمی که با خوردن تداخل می کنند مشورت کنید. علائم ام اس می تواند میزان فعالیت و حرکت را کاهش دهد.
اگر عادات غذایی شما مثل قبل است در حالیکه میزان فعالیت و حرکتتان کاهش یافته است، بالارفتن وزن طبیعی است. اضافه وزن می تواند خستگی را افزایش دهد و میزان حرکت شما را محدودتر کند و همچنین سیستم قلب و عروق ودستگاه تنفسی شما را به زحمت اندازد و خطر بیماریهای مزمن را افزایش دهد.
کاهش وزن بیش از اندازه هم می تواند سلامتی شما را به مخاطره اندازد،بویژه اگر به دلیل فقدان اشتها یا خستگی باشد، که هردو عامل می تواند دریافت غذا را محدود کنند. شما باید نیازهای تغذیه ای روزانه خود را دریافت کنید تا بدنتان توانایی مبارزه با عفونتها را داشته باشد.

خستگی را مدیریت کنید:
هر فردی ممکن است احساس خستگی کند، اما بعضی از انواع خستگی مثل خستگی عصبی – عضلانی، خستگی مربوط به افسردگی، و حالت سستی بیماری ام اس می تواند مختص مبتلایان به ام اس باشد. این نوع از خستگیها با داروها و روشهای متفاوت قابل درمان است. در اینجا به نکات مفیدی اشاره می کنیم تا زمانیکه خستگی برای شما مشکل آفرین است، بتوانید نیازهای تغذیه ای خود را تأمین کنید:
– اگر ا شتهای شمابه غذا کم است به جای 3 وعده از 5 یا 6 وعده غذایی ولی به مقدار کم استفاده کنید. از خوردن غذاهایی که ارزش تغذیه ای کمی دارند اجتناب کنید. در یخچال و کابینت آشپزخانه مواد غذایی سالم ذخیره کنید مثل  کراکرهای کم چرب، کره بادام زمینی، خشکبار یا کشمش، قوطیهای کوچک آب میوه، ماست و پنیرهای کم چرب یا بدون چربی و یا بستههای آماده از سبزیجات خام خرد شده و یا سالادهای آماده بسته بندی شده.
– لیست رستورانهایی را تهیه کنید که می توانند برای شما غذاهای سالم تهیه کنند.
– غذاهایی را تهیه کنید ودر فریزر ذخیره کنید تا در صورت نیاز به سرعت و به راحتی مورد استفاده شما قرار گیرند.
در هنگام خرید و پخت غذا انرژی خود را حفظ کنید:
– قبل از اینکه سری به مغازه بزنید یک لیست خرید تهیه کنید.
– مواد غذایی اصلی را که به طور منظم از آنها استفاده می کنید خریداری کنید.
– هنگامیکه غذا می پزید بیشتر از نیاز خود تهیه کنید تا بتوانید آنرا در فریزر گذاشته و در موقع نیاز از آن استفاده کنید.
– سبزیجات آمادØ© از قبیل خرد شده باعث می شوند که زمان آماده کردن غذا کاهش یابد و انرژیتان ذخیره شود.
– زمانیکه انرژی شما کم است و احساس خستگی می کنید می توانید از ظروف غذای یکبار مصرف استفاده کنید.
– شما می توانید از یک کارشناس کاردرمانی در چیدمان مجدد آشپزخانه خود کمک بگیرید تا در هنگام تهیه و پخت غذا انرژی کمتری مصرف کنید و کمتر احساس خستگی کنید.
برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری