محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

رژیم تخم مرغ چیست؟ | همه چیز در مورد رژیم تخم مرغ

تاریخ: ۲۰ دی ۱۳۹۹
بازدید: 197

رژیم تخم مرغ یک رژیم کم کربوهیدرات و کم کالری است و در عین حال سرشار از غذاهای پروتئینی است، این رژیم برای این منظور طراحی شده است که در طی رژیم کاهش وزن پروتئین مورد نیاز برای حفظ عضلات بدن تامین شود و همانطور که از اسم این رژیم پیداست تاکید آن به مصرف تخم مرغ به عنوان یکی از بهترین منابع پروتئینی است.
رژیم تخم مرغ انواع مختلفی دارد اما در همه انواع آن شما فقط میتوانید از آب و نوشیدنی های بدون کالری استفاده کنید، غذاهای غنی از کربوهیدرات و قند های طبیعی مثل میوه ها، نان، ماکارونی، برنج و … باید به مدت دو هفته از رژیم غذایی حذف شوند.
شما فقط مجاز هستید که صبحانه، ناهار و شام را مصرف کنید و نباید چیزی به عنوان میان وعده استفاده کنید، تنها مواد غذایی مجاز که میتوانید در بین وعده های غذایی استفاده کنید آب و نوشیدنی های بدون کالری هستند.

منوی غذایی در رژیم تخم مرغ

با وجود اینکه چند نوع رژیم تخم مرغ داریم اما پایه و اساس همه آنها یکیست، شروع رژیم غذایی شما با تخم مرغ است و در ادامه روز با مصرف واحد های پروتئین بدون چربی ادامه میابد.
از پروتئین های بدون چربی میتوان به مواد غذایی زیر اشاره کرد:

 • تخم مرغ
 • مرغ
 • بوقلمون
 • ماهی

میوه ها و سبزیجاتی که مجاز به استفاده از آنها در رژیم تخم مرغ هستید فقط موارد زیر هستند:

 • گریپ فروت
 • بروکلی
 • قارچ
 • اسفناج
 • مارچوبه
 • کدو خورشتی
توضیحات برای عکس ثبت نشده

در نمونه سنتی رژیم تخم مرغ شما در هر وعده غذایی از تخم مرغ یا منبع پروتئینی بدون چربی مانند مرغ یا ماهی میتوانید استفاده کنید، سبزیجات کم کربوهیدرات که در لیست بالا گفته شد و گریپ فروت را میتوانید در وعده صبحانه و شام مصرف کنید، نمونه ای از برنامه غذایی رژیم تخم مرغ را در زیر میبینید:

 • صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ آب پز + ۱ عدد گریپ فروت یا املت با ۲ عدد تخم مرغ با اسفناج و قارچ
 • ناهار: نصف سینه مرغ کباب شده + کلم بروکلی
 • شام: ۱ عدد ماهی کبابی + ۱ ظرف سالاد سبزیجات

نوع دیگری از رژیم تخم مرغ، رژیم تخم مرغ و گریپ فروت است که شما در این رژیم به همراه هر وعده غذایی نیمی از یک گریپ فروت را مصرف میکنید یا اینکه دو عدد گریپ فروت را در دو وعده غذایی مصرف کنید. برنامه غذایی این نوع رژیم تخم مرغ در زیر نوشته شده:

 • صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ آبپز + نصف گریپ فروت
 • ناهار: نصف سینه مرغ + نصف گریپ فروت + بروکلی
 • شام: یک واحد ماهی + نصف گریپ فروت

نوع دیگر رژیم تخم مرغ که از همه آنها سخت تر است و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد نوعی است که در آن فقط میتوانید از تخم مرغ آب پز و آب به مدت ۱۴ روز استفاده کنید، این رژیم غذایی به هیچ وجه توصیه نمیشود و میتواند سبب سوء تغذیه در فرد شود.

عوارض رژیم تخم مرغ

شایع ترین عارضه جانبی رژیم تخم مرغ کمبود انرژی در فرد است که ناشی از کمبود کربوهیدرات دریافتی در رژیم غذایی است، این کمبود انرژی انجام فعالیت فیزیکی را برای فرد مشکل میکند.
تغییر ناگهانی رژیم غذایی به یک رژیم پر پروتئین و کم کربوهیدرات برای دستگاه گوارش هم میتواند مشکل ساز شود و سبب یبوست، نفخ و یا بوی بد دهان گردد.
نگرانی دیگری که در مورد رژیم تخم مرغ وجود دارد به وجود آوردن مشکلات قلبی عروقی است، در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت مشاهده شد که مردانی که در هفته بیش از ۶ عدد تخم مرغ مصرف میکنند تا ۳۰% بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی هستند، مصرف کمتر از ۶ عدد تخم مرغ در هفته برای مردان و زنان مشکلی در رابطه با بیماری های قلبی عروقی یا سکته های مغزی ندارد.
از آنجا که تخم مرغ فیبر ندارد باید از غذاهای دیگری که سرشار از فیبر هستند در رژیم غذایی تخم مرغ به مقدار زیاد استفاده کنید، با این کار شما از مختل شدن عملکرد روده به طور موقت پیشگیری میکنید و ماده غذایی مورد نیاز باکتری های مفید روده خود را تامین میکنید.
از آنجا که این رژیم غذایی پایدار نیست و نمیتواند در طولانی مدت ادامه داشته باشد بسیاری از افراد پس از پایان دوره ۱۴ روزه مجددا به عادت های غذایی قبل خود باز میگردند و وزنشان به اندازه وزن قبلی خود و یا حتی بیشتر میرسد. این کاهش و افزایش وزن منجر به پدیده یو یو میشود که در روند کاهش وزن بسیار مضر است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

آیا رژیم تخم مرغ بی خطر است؟

تقریبا نظر همه متخصصین تغذیه این مسئله است که رژیم تخم مرغ برای سلامتی خطرناک است، اگر شما در حال رعایت رژیم تخم مرغ باشید انرژی دریافتی در روز برای شما کمتر از ۱۰۰۰ کالری است، بر اساس اعلام دانشگاه هاروارد آمریکا در حالت عادی و خارج از شرایط خاص دریافت کمتر از ۱۳۰۰ کالری در روز برای خانم ها و کمتر از ۱۵۰۰ کالری در روز برای آقایان توصیه نمیشود مگر در شرایط خاص و زیر نظر متخصص تغذیه.
مطالعات نشان می دهند که مصرف هفتگی ۶ تخم مرغ نمیتواند سبب مشکلات قلبی عروقی برای فرد شود اما از آنجا که در رژیم تخم مرغ شما بیش از این مقدار تخم مرغ مصرف میکنید میتواند مشکلاتی را برای سلامت شما به وجود آورد.
علاوه بر این استفاده از رژیم کم کربوهیدرات و پر پروتئین میتواند منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی شود، البته در مطالعه ای که این موضوع را بیان کرده نوع کربوهیدرات و پروتئین مصرفی را مشخص نکرده و مشخص نیست مصرف کدام نوع پروتئین منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی میشود، با این حال به طور کلی رژیم تخم مرغ میتواند منجر به آسیب به سلامتی شما شود.
مصرف فیبر برای عملکرد صحیح دستگاه گوارش و تغذیه باکتری های مفید روده لازم است، از آنجا که منبع اصلی فیبر حبوبات، میوه ها، سبزی ها، دانه ها و غلات کامل هستند و در رژیم تخم مرغ شما از این مواد در رژیم تخم مرغ به مقدار کمی مصرف میکنید تامین فیبر مورد نیاز بدن شما به مشکل بر میخورد.

سخن پایانی

رژیم های غذایی مانند رژیم تخم مرغ که با محدودیت مواد غذایی و کالری همراه است در کوتاه مدت ممکن است سبب کاهش وزن شدید فرد شود اما از آنجا که این رژیم های غذایی در طولانی مدت قابلیت پیگیری و ادامه دادن ندارند فرد پس از مدتی به رژیم عادی خود روی میاورد و وزنش حتی بیشتر از قبل میشود. برای این افراد علاوه بر بازگشت وزن مشکلات دیگری در سلامتیشان نیز ایجاد میشود که از جمله میتوان به بیماری های قلبی، سوء تغذیه، خستگی و … اشاره کرد

برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری