محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

سکته مغزی

دسته‌بندی: مطالب آموزشی
تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
بازدید: 218
سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است که در آن، جریان تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود. در نتیجه، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود

 

سکته مغزی یا CVA (Cerebro Vascular Accident) یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است که در آن، جریان تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قسمتی از مغز قطع می شود. در نتیجه، عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده مختل می شود. لازم به ذکر است قطع جریان خون معمولا در شریانها اتفاق می افتد، اما می تواند وریدها را نیز درگیر کند.

سکته مغزی یک مسأله اورژانسی پزشکی است که می تواند به آسیب موقتی عصبی وحتی مرگ منجر شود، در صورتی که سریع و به موقع تشخیص و درمان نشود. سومین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده و کشورهای صنعتی اروپایی است. به طور متوسط هر 45 ثانیه یک سکته مغزی اتفاق می افتد و هر سه دقیقه یک نفر را می کشد. از هر پنج مرگ ناشی از سکته مغزی، دو مورد در مردان و سه مورد در زنان اتفاق می افتد. عوامل خطر این بیماری شامل افزایش سن، افزایش فشارخون، دیابت، کلسترول بالا و سیگار کشیدن است. علایم این بیماری، عبارتند از کرختی یا ضعف ناگهانی خصوصا در یک طرف بدن، تکلم مشکل یا صحبت کردن نامفهوم، اشکال در دید در یک یا هر دو چشم، سرگیجه و فقدان تعادل ناگهانی، کاهش یا از دست دادن هوشیاری، درد قفسه سینه و تنفس کوتاه است که سه علامت آخر، بیشتر در زنان دیده می شود.

مهم ترین عامل خطر سکته مغزی چیست

فشارخون بالا مهم ترین عامل خطر برای این بیماری است. البته این عامل قابل کنترل است و می توان آن را به سطوح نرمال کاهش داد. سایر عوامل خطر که به طور برابر قابل کنترل هستند، به ترتیب اهمیت شامل بیماری قلبی- عروقی و کشیدن سیگار می باشد. خطر سکته مغزی با فشارخون مستقیما تغییر می کند، به این معنی که هنگامی که فشارخون افزایش می یابد، خطر سکته مغزی نیز افزایش پیدا می کند. جنسیت تاثیری روی فشارخون ندارد و زنان با فشارخون بالا همانند مردان در معرض خطر سکته مغزی هستند. سن اثر فشارخون بالا را کمتر نمی کند. فشارخون بالا در سن 60 سالگی به اندازه همین مقدار در سن 40 سالگی خطرآفرین است. کاهش فشارخون، احتمال سکته مغزی را به طور قابل ملاحظه ای کم می کند.

فشارخون بالا از طرق زیر قابل کنترل است: پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن به طور صحیح و ثبات وزن.

چه طور می توان از سکته مغزی جلوگیری کرد

شما می توانید خطر سکته مغزی را با اقدامات زیر کاهش دهید:

فشارخون تان را کنترل کنید. اگر اغلب اوقات فشارخون تان بالاست حتما به یک پزشک مراجعه کنید و از او درباره راههای کاهش آن سوال کنید. درمان فشارخون بالا، هم خطر سکته مغزی و هم خطر بیماری قلبی- عروقی را کاهش می دهد.

سیگار کشیدن را متوقف کنید. سیگار با افزایش خطر حمله مغزی مرتبط است. تحقیقی نشان می دهد که خطر سکته مغزی برای افرادی که دو تا پنج سال سیگار کشیدن را ترک کرده اند، کمتر از آنهایی است که سیگار می کشند.

به طور مرتب ورزش کنید. محققان فکر می کنند که ورزش ممکن است قلب را قوی تر کند و گردش خون را بهبود بخشد. ورزش همچنین به کنترل وزن کمک می کند. افزایش وزن، احتمال فشارخون بالا، سفتی شریانها (آرترواسکلروز)، بیماری قلبی و دیابت نوع دم را افزایش می دهد. فعالیت فیزیکی مثل پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و گلکاری، خطر سکته مغزی و بیماریهای قلبی- عروقی را کاهش می دهد. البته قبل از شروع هر گونه فعالیت ورزشی حتما با پزشک تان مشورت کنید.

غذاهای سالم بخورید. مواد غذایی را انتخاب و تهیه کنید که چربی، اسیدهای چرب اشباع و کلسترول کمی دارند. انواع مختلفی از میوهها و سبزیها را در رژیم غذایی روزانه تان قرار دهید.

دیابت تان را کنترل کنید. اگر دیابت تحت درمان قرار نگیرد، می تواند به رگهای خونی سراسر بدن آسیب وارد کند و به آرترواسکلروزیس منجر شود.

سریع و به موقع علایم و نشانههای هشدار را به پزشک تان اطلاع دهید. نشانههای هشدار سکته مغزی شامل گزگز ناگهانی و بی علت و یا ضعف و کرختی یک طرف بدن، سردرد شدید ناگهانی، تاری دید، اشکال در تکلم، لغزش یا نداشتن تعادل است. گاهی اوقات یک حمله خفیف که فقط چند دقیقه طول می کشد و TIA Transient) ischemic attack حمله ایسکمیک گذرا) نامیده می شود، قبل از سکته مغزی اتفاق می افتد. به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر به strok center مراجعه کنید.

برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری