محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

نمک دریا

دسته‌بندی: مطالب آموزشی
تاریخ: ۵ فروردین ۱۴۰۰
بازدید: 223
منظور از واژه “نمک دریا” نمک  طبیعی طعام می باشد. برخی چشمه ها، رودخانه ها، درياچه ها و دریاها حاوی نمک طبیعی طعام می باشند، یعنی همان نمکی که در احادیث متعدد استفاده از آن سفارش شده است .
از بین نمک های طبیعی قابل استفاده، در حال حاضر نمک برخی از دریاچه های ایران مانند دریاچه ارومیه مورد آزمایش قرار گرفته و بسیار عالی و مناسب در سطح جهانی است. 
این نمک به صورت طبیعی و به اندازه نیاز بدن حاوی منیزیم، کلسیم، پتاسیم، ید، منگنز و روی (zinc) می باشد.حتی زنان باردار، افراد دارای فشار خون بالا، افراد دیابتی و بیماران قلبی نیز می توانند نمک دریا را به راحتی و بدون هیچ مشکلی مصرف کنند. 
تذکر :
– نمک های صنعتی به اصطلاح تصفیه شده یا نمک های ید دار موجود در بازار به هیچ وجه مورد تایید نمی باشند و برای بدن مضر می باشند. این نمک ها برای افراد دارای فشار خون بالا یا بیماران، بیش از افراد معمول ضرر دارد. 
-ید شیمیایی داخل بعضی از نمک های صنعتی موجود در بازار، بیش از بیست برابر نیاز بدن هست که باعث ایجاد مشکل در افراد می گردد.
– اگر به نمک کامل احیای سلامت دسترسی ندارید، خیلی به دنبال منابع ناشناخته نروید و از منابع شناخته شده ای که سال ها  توسط اهالی بومی هر منطقه استفاده شده اند و در مناطقی از ایران که هنوز بکر است واقع شده اند (مانند آران کاشان، چشمه های طالقان، فردوس مشهد و نقاطی از سیستان و بلوچستان) استفاده نمایید.
متن پاسخ :
آب دریاچه ها و رودها و دریاها در اثر ریختن زباله ها ، مواد شیمیایی کشاورزی و نشت نفت ، در معرض انواع آلودگی ها قرار گرفته اند . دریاچه ارومیه نیز از این آلودگی ها مستثنی نبوده و علاوه بر نمک بسیاری از آلودگی‌های شامل فلزات سمی سنگین مورد استفاده در صنعت و مواد سمی مورد استفاده در کشاورزی به آب‌های سطحی و زیر سطحی مرتبط با دریاچه نفوذ کرده‌اند .
طبق گفته های دکتر زهرا اباصلتی ، نمک دریا دارای انواع ناخالصی از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده، مواد محلول سخت و فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم است و می تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، کبد، کلیه ها و ریه ایجاد کند و حتی منجر به مسمومیت و کمخونی شود (۱) . نکته مهم اینکه خطر سرطان زایی این ناخالصی ها ، از جمله فلزات سنگین به اثبات رسیده است .
همچنین دکتر زهرا عبدالهی با اشاره به اینکه نمک دریا نمی تواند املاح دیگر مانند منیزیم و کلسیم را تأمین کند ، گفت : مقدار کلسیم و منیزیمی که نمک دریا به بدن می رساند آن قدر ناچیز است که کاملاً قابل چشم پوشی است ضمن این که، این املاح را از سایر منابع غذایی می توان دریافت کرد .
در ادامه باید توجه داشته باشیم که سدیم موجود در نمک دریا و نمک تصفیه شده یددار هر دو باعث افزایش فشار خون می شود . بدین علت توصیه می شود که به طور کلی نمک را کم مصرف کنیم .
نکته اخر اینکه بدن یک مکانیسم خود کنترلی دارد و درصورت دریافت زیاد ید ، بدن  اضافه دریافت را کنترل می کند ، در نتیجه ید موجود در نمک های صنعتی مشکلی برای فرد بوجود نمیاورد ولی نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی شماری شامل گواتر، ناهنجاری های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کر و لالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی همراه است .(۲)
تبلیغات گسترده و بی اساس افراد سودجو را نادیده گرفته و سلامت خود و خانواده خود را به خطر نیاندازیم .
‘‘ تغذیه شما , اولین پزشک شماست ’’
برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری