محصول به سبد خرید اضافه شد
0
محصولات لاغری و چاقی| وارد شوید| ثبت نام کنید

چه زمانی به مشاور تغذیه مراجعه کنیم؟

دسته‌بندی: سلامت
تاریخ: ۸ فروردین ۱۴۰۰
بازدید: 273

کاری که یک چشم پزشک برای چشم شما انجام میدهد یک متخصص تغذیه خوب برای رژیم غذایی شما، سلامت عمومی بدن و بهبود عملکرد کلی بدن شما انجام میدهد. همه اینها ناشی از این است که یک متخصص تغذیه خوب رژیم غذایی مناسب برای شما را تهیه و به شما ارائه دهد، در واقع داشتن بدنی سالم در گرو داشتن رژیم غذایی سالم است.
در این بین تفاوتی نمیکند که هدف شما از تغییر رژیم غذایی کاهش وزن باشد یا بخواهید رژیم غذایی خود را سالم تر کنید و یا اینکه حتی رژیم گیاهخواری بگیرید و یا برای درمان بیماری خود از رژیم غذایی خاص پیروی کنید، همه اینها تحت نظر متخصص تغذیه خوب میتواند نتیجه بسیار خوبی برای شما به جای بگذارد.
گرچه از نظر ما هرکس حداقل یک بار در زندگی خود باید با متخصص تغذیه ملاقات داشته باشد اما در برخی مواقع خاص شما حتما باید زیر نظر متخصص تغذیه برنامه غذایی خود را تنظیم و انجام دهید.
اگر شما هم در هریک از وضعیت های زیر قرار دارید حتما برای تهیه برنامه غذایی خود به دنبال یک متخصص تغذیه خوب بگردید. شما در اینجا میتوانید شرایط انتخاب بهترین متخصص تغذیه را بخوانید.

۱- اگر فکر میکنید به چیزی آلرژی یا حساسیت دارید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

اگر شما فکر میکنید به یک ماده غذایی خاص حساسیت دارید، قبل از قطع کامل مصرف آن ماده غذایی بهتر است با یک متخصص تغذیه خوب مشورت کنید، در واقع شما ممکن است با قطع مصرف برخی از غذاهای خاص در رژیم غذایی خود دچار کمبود هایی شوید، اما یک متخصص تغذیه خوب میتواند به شما کمک کند که با استفاده از غذاهای جایگزین بتوانید کمبود هایی که ناشی از حذف مواد غذایی حساسیت زا است را جبران کنید.
در برخی مواقع دیگر ممکن است یک ماده خاص در غذا باعث حساسیت شود و آن نوع ماده در غذاهای دیگری هم وجود داشته باشد که شما ندانید، بنابر این متخصص تغذیه به شما کمک میکند تا همه غذاهایی که میتواند در شما باعث بروز حساسیت شود را شناسایی و در رژیم غذایی خود جایگزین کنید و نهایتا اگر نیاز به ویزیت پزشک داشتید شما را برای مراجعه به پزشکی که در زمینه آلرژی ها تخصص داشته باشد راهنمایی کند.
به طور مثال بسیاری از افراد نمیتوانند بیماری سلیاک یا عدم تحمل نسبت به گلوتن را تشخیص دهند، در این زمان متخصص تغذیه میتواند به شما کمک کند که غذاهای دارای گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید و دچار کمبود مواد مغذی هم نشوید.
بنابر این زمانی که احساس میکنید نسبت به برخی مواد غذایی احساس ناخوشایندی دارید بهترین راه مراجعه به یک متخصص تغذیه خوب است.

۲- برای بهبود وضعیت گوارشی خودتان به متخصص تغذیه مراجعه کنید

در واقع در حالت عادی معده شما باید حدودا یک تا دو بار در روز کار کند و در واقع اجابت مزاج داشته باشید.
اگر میبینید که شما بیشتر از اندازه به دستشویی میروید و یا گاها چندین روز اجابت مزاج ندارید شاید وقت آن است که در رژیم غذایی خود تغییری ایجاد کنید و با مراجعه به یک متخصص تغذیه خوب در بهبود وضعیت خود تلاش کنید تا این مشکل شما هم برطرف شود.

۳- اگر با خوردن شیر دل درد میگیرید باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

برخی از افراد با خوردن لبنیات و بخصوص شیر دچار دل درد، نفخ یا دل پیچه میشوند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید بهتر است قبل از کنار گذاشتن لبنیات به متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید تا راه چاره برای مشکل شما بیندیشد.
این وضعیتی که شما به آن گرفتار شدید احتمالا مشکل عدم تحمل لاکتوز است، مشکل عدم تحمل لاکتوز وضعیتی است که در طول زمان در اثر مصرف نکردن لبنیات، آنزیمی که قند شیر را تجزیه میکند به مرور زمان در معده کاهش پیدا میکند و در نتیجه قند تجزیه نشده این مشکلات را برای شما به وجود می آورد، بنابر این با مشورت با یک متخصص تغذیه خوب میتوانید به تدریج از لبنیات استفاده کنید تا به مرور زمان این مشکل شما برطرف شده و به راحتی بتوانید انواع لبنیات را مصرف کنید.
متخصص تغذیه خوب به شما کمک میکند که بتوانید همان مقداری که قادر به هضم هستید از لبنیات استفاده کنید و کمبود هایی که ناشی از مصرف نکردن لبنیات است را با استفاده از غذاهای دیگر جبران کنید.

۴- اگر از گرفتن رژیم های متعدد خسته شده اید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

اگر از رژیم های متعدد و جواب نگرفتن خسته شده اید و بعد از پایان رژیم غذاییتان مججدا وزنتان افزایش پیدا میکند به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید، در این زمان یک متخصص تغذیه خوب میتواند به شما کمک بسیار زیادی بکند.
یک متخصص تغذیه خوب به شما کمک میکند تا با تغییر سبک زندگی و عادت های غذایی خودتان، و نه صرفا با یک رژیم غذایی، تغییر کنید.
حتی فراتر از این، یک متخصص تغذیه به شما کمک میکند که عادت های خوب غذایی خودتان را جایگزین عادت های بد غذایی بکنید، متخصصین تغذیه به شما کمک میکنند که علت رفتار های تغذیه مناسب و نامناسب را درک کنید و پایبند به عادات غذایی خوب شوید.
در مجموع همه این عوامل دست به دست هم میدهند که با کمک یک متخصص تغذیه خوب، خودتان مایل به انجام یک برنامه غذایی سالم و سلامت باشید.

۵- اگر دچار سوزش سردل یا رفلاکس میشوید متخصص تغذیه خوب میتواند به شما کمک کند

یک متخصص تغذیه خوب میتواند به شما کمک کند تا میزان رفلاکس اسید معده و یا همان سوزش سر دل در شما با یک رژیم غذایی مناسب رفلاکس کاهش پیدا کند.
البته میتوانید به پزشک مراجعه کنید و از این مسئله که سوزش معده شما مربوط به رفلاکس است مطمئن شوید و حتی دارو برای آن مصرف کنید و موقتا حال شما بهتر شود اما باید بدانید که مهمترین فاکتور در درمان رفلاکس معده یا سوزش سر دل داشتن برنامه غذایی سالم و استفاده از غذاهایی است که به درمان این بیماری کمک کند، تنظیم یک برنامه غذایی مناسب برای درمان رفلاکس را از یک متخصص تغذیه خوب بخواهید.

۶- اگر اشتهای شما مقدار زیادی تغییر کرده و کم و زیاد شده

افزایش یا کاهش اشتهای ناگهانی و شدید میتواند نشانه ای از یک بیماری باشد، مراجعه به پزشک مناسب در این زمان میتواند به شما در تشخیص مشکل کمک بسیار زیادی بکند، شما میتوانید با مراجعه به یک متخصص تغذیه خوب شروع کنید و در صورتی که نیاز باشد او شما را راهنمایی میکند تا به یک پزشک مناسب برای تشخیص مشکل مراجعه کنید، در صورتی هم که نیاز به مراجعه به پزشک نباشد برای مشکل شما راه حل تغذیه ای خواهد اندیشید.

۷- متخصص تغذیه خوب میتواند به درمان کلسترول بالای خون به شما کمک کند

یک متخصص تغذیه خوب دقیقا میداند چه غذاهایی باعث بالا رفتن کلسترول خون شما شده و چه غذاهایی میتواند کلسترول خون شما را کاهش دهد، در نتیجه میتواند با کمک به کاهش کلسترول به شما در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی کمک کند.
بنابر این اگر شما اخیرا متوجه شده اید که کلسترول خون شما بالا است قبل از اینکه دیر شود بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کرده و یک برنامه غذایی مناسب برای کاهش کلسترول خون دریافت کنید تا هرچه سریعتر به وضعیت نرمال از نظر چربی خون برسید.

۸- اگر هرکاری میکنید وزنتان تغییر نمیکند به متخصص تغذیه مراجعه کنید

اگر شما تلاش خود را برای کاهش وزن انجام داده اید و موفق نشده اید اکنون وقت آن است که به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید، وقتی برای کاهش وزن به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه میکنید دیگر صحبت از کاهش وزن های یک ماهه و برگشت وزن نخواهد بود، در واقع متخصص تغذیه خوب صرفا به شما در مورد خوردن و نخوردن غذا صحبت نمیکند، بلکه هدف یک متخصص تغذیه خوب چیزی فراتر از ارائه یک رژیم غذایی معمولی است.
در واقع متخصص تغذیه خوب میکوشد تا سبک زندگی شما را به سمت سالم تر شدن پیش ببرد، ساعت خواب شما را تنظیم کند، فعالیت روزانه شما را افزایش دهد و در نهایت یک برنامه غذایی سالم در اختیار شما قرار دهد که همه نیاز های شما را تامین و به افزایش سلامت شما کمک کند.

۹- اگر تنها به دنبال کاهش وزن هم هستید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

کاهش وزن با کاهش وزن سالم بسیار متفاوت است و جدای از همدیگر هستند، در واقع وظیفه متخصص تغذیه خوب این است که در عین حال که به شما کمک میکند سالم تر غذا بخورید و دچار کمبود مواد مغذی و مواد ضروری مورد نیاز بدن نشوید به کاهش وزن شما هم کمک کند.
بنابر این اگر شما هم تصمیم به کاهش وزن دارید حتما به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید تا عوارضی چون ریزش مو، افتادگی پوست، کمبود ویتامین و املاح و… نشوید.

۱۰- اگر در شرایط خاصی چون بیماری های مزمن قرار دارید

زمانی که زندگی کمی سخت تر میشود و مشکلات جدیدی برای شما پیش می آید میتوانید به متخصص تغذیه مراجعه کنید، زیرا آنها همان کاری را با بدن شما انجام میدهند که یک روانشناس با ذهن شما.
اگر شما باردار هستید، یا پزشک تشخیص داده به بیماری های مزمنی چون دیابت، فشار خون و یا سایر بیماری های مزمن مبتلا هستید، و یا اینکه میخواهید در شرایط خاصی مثل مسابقه قرار بگیرید، یک متخصص تغذیه خوب میتواند به بدن شما کمک کند.
یک متخصص تغذیه خوب در مورد نحوه تغذیه در بیماری ها و شرایط مختلف مطالعات زیادی داشته و میداند در هر شرایطی چه غذاهایی میتواند به شما کمک کند و چه غذاهایی باعث آسیب به شما میشود، در نتیجه بهترین برنامه غذایی برای شرایط شما را تنظیم میکند.
برخی از متخصصین تغذیه در یک زمینه خاص تبهر دارند، به طور مثال در زمینه بیماری های کلیوی، تغذیه کودکان، متخصص تغذیه ورزشی و یا … که میتوانید برای دریافت رژیم غذایی مناسب به آنها مراجعه کنید.

۱۱- اگر همیشه به غذا فکر میکنید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که همیشه به وعده غذایی بعدی خودتان فکر میکنید و یا همیشه به فکر خوردن هستید؟
اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید زمان آن فرا رسیده که به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید و یک برنامه غذایی مناسب برای خود تهیه کنید تا از فکر اینکه در هر وعده غذایی چه بخوریم رها شوید.
در واقع یکی از علت های این وسواس فکری، عادت های نادرست غذایی است، شما با مراجعه به یک متخصص تغذیه خوب و اصلاح عادت های غذایی خود میتوانید به این مسئله پایان دهید. اطلاعات بیشتر تغذیه ای که از متخصص تغذیه به دست می آورید به بهبود وضعیت غذایی شما می انجامد.

۱۲- اگر شروع به ورزش کرده اید با متخصص تغذیه خوب مشورت کنید

زمانی که شما شروع به ورزش کردن میکنید نیاز های بدن شما هم تغییر میکند، یک متخصص تغذیه خوب در این زمان به شما کمک میکند تا بتوانید نیاز های بدن خود را از طریق رژیم غذایی تامین کنید تا دچار کمبود نشوید، از رایج ترین کمبود های تغذیه ای در ورزشکاران میتوان به کمبود کلسیم اشاره کرد.
البته کلسیم تنها یکی از نیاز های ورزشکار است که افزایش میابد و اگر نیاز های غذایی شما به درستی تشخیص داده نشود و به ورزش کردن ادامه دهید امکان کمبود مواد مغذی در شما افزایش پیدا کرده و در نهایت منجر به آسیب به خودتان میشوید.
بنابر این در شروع ورزش حتما برای تنظیم برنامه غذایی مناسب خودتان به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید.

۱۳- اگر دچار پرخوری عصبی هستید متخصص تغذیه میتواند

اگر شما در زمان های ناراحتی، خوشحالی و یا سایر موقعیت های استرس زا به غذا خوردن روی میاورید این مسئله میتوانید یک اعلام خطر در وضعیت تغذیه ای شما باشید.
در صورت ادامه دار شدن پرخوری عصبی میتواند منجر به افزایش وزن، چاقی و سایر مشکلاتی که ناشی از اضافه وزن است منجر میشود.
در افرادی که به پرخوری عصبی مبتلا هستند کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه خوب بسیار میتواند کمک کننده باشد تا به مرور زمان به اصلاح این عادت غلط بپردازد، گاهی اوقات ممکن است بیماری تشدید یافته باشد و متخصص تغذیه نیاز بداند که همزمان از مشاوره روانشناسی هم در کنار برنامه غذایی برای اصلاح پرخوری عصبی کمک بگیرد.

۱۴- اگر برنامه روزانه بسیار شلوغی دارید و فرصت غذا درست کردن ندارید

شاید برای شما سوال پیش بیاید که در این مورد چه کمکی از دست متخصص تغذیه بر می آید؟
در واقع زمانی که شما به علت مشغله زیاد فرصت کافی برای درست کردن غذا یا مصرف میان وعده ها ندارید به سمت غذاهای ناسالم و فست فود ها و یا غذاهای آماده روی میاورید که میتواند منجر به سوء تغذیه در شما شود.
از طرفی دیگر زمانی که شما بیش از اندازه کار میکنید باید به سلول های بدن خودتان انرژی و مواد مغذی برسانید تا بتوانند به بهترین نحو به فعالیت خودشان ادامه دهند.
در این بین یک مشاور تغذیه خوب به شما کمک میکند تا در بین غذاها بهترین آنها را انتخاب کنید تا اولا دچار سوء تغذیه نشوید و در ثانی بهترین عملکرد را از خودتان نشان دهید.
در نتیجه یکی دیگر از زمان هایی که باید به مشاور تغذیه مراجعه کنید زمانی است که فرصت کافی برای غذا پختن ندارید.

۱۵- اگر قصد بارداری دارید با مشاور تغذیه مشورت کنید

قصد باردار شدن دارید؟
یک متخصص تغذیه خوب میتواند به شما کمک کند تا بدن خود را برای بارداری آماده کنید و یک بارداری سالم داشته باشید تا فرزندتان هر آنچه که نیاز دارد را از طریق مادر دریافت کند.
کمبود های غذایی میتوانند اثرات ناگواری را بر روی جنین بگذارند

برچسب‌ها:

slim

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

فروشگاه اینترنتی قرص لاغری، مرکز خرید انواع قرص های لاغری